Jak prać, by nie zniszczyć ubrań?
Codzienne pranie ubrań weszło nam już tak w nawyk, że czasem do końca nie zastanawiamy się nad tym, czy robimy to poprawnie. Dlatego postanowiliśmy zebrać podstawowe zasady prania, które czasem mogą nam umknąć. Przeczytaj je dla przypomnienia i sprawdź, czy na pewno robisz wszystko, by twoje ubrania pozostałe w świetnej kondycji. Jak prać, nie zniszczyć ubrań? Oto kilka reguł.
Prawidłowe sortowanie odzieży
Jak wiadomo pranie rozpoczynamy od sortowania ubrań według koloru. To pierwsza zasada, która sprzyja temu, by kolory naszych naszej garderoby pozostały takie same, jak przed wsadzeniem ich do bębna pralki. Chyba każdy z nas wie, że białego i czarnego w pralce nie łączymy. Jednak spokojnie możemy podzielić całe nasze pranie na trzy kupki- białe, czarne (do którego również zaliczamy inne odcienie typu ciemna zieleń, granat czy brąz) oraz kolorowe. Jeśli boisz się o zafarbowanie – warto używać podczas prania specjalnych chusteczek zapobiegającym farbowaniu. Radzimy również zwrócić uwagę na rodzaj odzieży i materiał, z jakiej została ona wykonana. Osobno warto wyprać ręczniki, jeansy, pościele, wełniane swetry, a także bieliznę.
Przygotowanie odzieży do prania
Jeśli macie już podzielone pranie na kupki, warto wykonać jeszcze kilka czynności zanim ubrania trafią do bębna.
- Koniecznie sprawdźcie wszelkie kieszenie w bluzach czy spodniach, aby usunąć z nich skarby. Jeśli przypadkiem zdarzy wam się wyprać ciemne rzeczy chusteczką higieniczną – nauczycie się na całe życie sprawdzania kieszeni 😉
- wielu specjalistów radzi również wywijanie ubrań na lewą stronę
- ważne jest również zapięcie wszelkich zamków i guzików, które mogą niechcący uszkodzić inne ubrania
- jeśli w danym sorcie znajdą się jakieś delikatne elementy garderoby, typu rajstopy czy koronkowe body, warto wyprać je w specjalnych woreczkach, które uchronią je przed zniszczeniem. Można je dostać w drogeriach, a także w sklepach z akcesoriami domowymi.
- kiedy już wszystko sprawdzimy wystarczy załadować ubranie do bębna. Nie powinno ono zajmować więcej niż 3/4 bębna, ponieważ jak wiadomo ubrania podczas prania powinny swobodnie obracać się, by zmniejszyć ilość zagnieceń.
Środki do prania ubrań
Nadszedł czas na dodanie odpowiednich detergentów do pralki. W zależności od upodobań możemy wybrać proszek do prania, płyn do prania lub też specjalne kapsułki do prania. Proszek do prania sprawdza się najlepiej w przypadku długich cykli, jeżeli ubrania są bardzo zabrudzone. Zaś do codziennego przepłukiwania ubrań świetnie sprawdzą się również kapsułki 3w1, czy płyn lub żel do prania. Bardzo ważne jest dodanie do prania płynu do płukania, który nie tylko zmiękcza nasze ubrania, lecz również dodaje mu pięknego zapachu. Pamiętaj – jeśli pierzesz bardziej wymagającą garderobę wybierz płyn do prania delikatnych tkanin, by ich nie uszkodzić.
Temperatura prania
Pozostaje już tylko teraz dobrać odpowiednią temperaturę prania. Świetną wskazówką są metki znajdujące się na ubraniach. Jednak jeśli nie chcesz lub nie masz na to czasu, by przeglądać metki wszystkich ubrań, które znajdą się w danym sorcie prania przyjmij uniwersalne normy temperatur. Zapewniają one bezpieczeństwo tkanin.
- standardowo większość ubrań codziennych pierzemy na 40 stopni Celsjusza. Mowa tu o bawełnianej bieliźnie, sukienkach, materiałach dżinsowych, bluzach, spodniach, T-shirtach czy bluzkach
- delikatne materiały typu koronka, jedwab, wełna, pierzemy w 30 stopniach.
- w 60 stopniach możemy wyprać obrusy i pościele, a także wyparzyć ubranka dla dzieci
- 90 stopni to program dedykowany głównie dla ręczników. Warto wtedy dodać do prania chusteczki zapobiegające zabarwieniu, jeśli zestawiacie różne kolory ręczników.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.