Gramatura materiału – co to takiego?
Wybierając tkaninę czy nowe ubranie, często natrafiamy na pojęcie gramatury materiału. Jest to jedno z podstawowych pojęć krawieckich, które dużo mówi nam o tym, z jakim rodzajem tkaniny mamy do czynienia. Choć najpraktyczniejszą i najłatwiejszą metodą sprawdzenia jakości materiału jest użycie zmysłu dotyku, to podczas zakupów przez internet jest to niemożliwe. Dlatego warto zapoznać się z tym pojęciem, by uniknąć rozczarowań, gdy kurier dostarczy paczkę z nową bluzą czy sukienką. Sprawdź, czym jest gramatura materiału!
Co oznacza gramatura tkaniny?
Gramatura to wartość określająca ciężar jednego metra kwadratowego tkaniny, wyrażony w gramach. Czyli jeśli np. 1 m2 materiału waży 220 g, jego gramatura wynosi 220 g/m2. Czasem możemy także spotkać się z jednostką GSM (ang. grams per square meter) – oznacza dokładnie to samo i jest międzynarodową jednostką do oznaczania gramatury tkanin. Oczywiście, inną gramaturę będzie miał jedwab, a inną wełna. Niemniej jednak, w obrębie tego samego materiału będą występowały różnice w gramaturze. Z czego one wynikają? Przede wszystkim z zastosowanego splotu, a także długości włókien. Dzięki temu jedna tkanina posiada wiele właściwości i zastosowań. Szeroką ofertę t-shirtów, koszulek polo oraz wiele innej odzieży znajdziesz w sklepie https://ishirt.pl/, który oferuje również możliwość spersonalizowania odzieży o indywidualny napis lub logo firmowe.
Jaka jest najlepsza gramatura materiału?
Jest to pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Choć mogłoby się wydawać, że im wyższa wartość gramatury, tym lepsza jakość tkaniny, nie jest to do końca prawidłowe stwierdzenie.
Na jakość materiału wpływają przede wszystkim czynniki takie jak: jakość i długość włókien oraz gęstość zastosowanego splotu. To ten ostatni między innymi wpływa na odporność materiału na uszkodzenia. Ponadto, im bardziej zagęszczony splot, tym sztywniejsza będzie jego struktura. Luźny splot, pomimo wysokiej gramatury, sprawi, że takie ubranie będzie nieco gorzej trzymało ciepło.
Tkaniny o większej gramaturze są bardziej odporne na gniecenie, a z drugiej są nieco mniej komfortowe oraz gorzej układają się na sylwetce. Wybierając tkaninę lub odzież, kierujmy się zatem jej docelowym przeznaczeniem. Poniżej opisujemy przykłady przeznaczenia tkanin bawełnianych o różnej gramaturze.
Porównanie gramatur na przykładzie bawełny
Kluczową sprawą podczas wyboru odzieży powinno być dostosowanie gramatury do pory roku. Bawełna jest niewątpliwie najbardziej popularną i uniwersalną tkaniną, zatem zobrazujmy przeznaczenie różnych gramatur jej przykładzie. Cienkie koszulki bawełniane (np. 100-150 g/m2) charakteryzują się tym, że są przewiewne i oddychające, zatem idealnie sprawdzą się na lato. Ich splot jest rzadszy, dlatego mogą być nieco prześwitujące.
Bawełna o gramaturze 160 g/m2 i większej nada się pod nadruki czy hafty, minimalizując ryzyko „rozchodzenia się” znakowania. Charakteryzuje się gęstym splotem i gładką powierzchnią, będzie idealna jako materiał koszulek typu longsleeve oraz grubszych t-shirtów. Ta sama tkanina, ale o wiele większej gramaturze (ok. 160-300 g/m2), sprawdzi się jako materiał do uszycia np. bluzy. Taka wartość GSM sprawia, że odzież doskonale izoluje przed chłodem, ponadto jest odporna na gniecenie.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.