Prosty sposób na trudny okres cz. 2
Każdego miesiąca menstruacja przewraca Twoje życie do góry nogami? Opuchlizna, wypryski i zmienne nastroje- możesz pożegnać je raz na zawsze. Miesiaczka może nie należy do najprzyjemniejszych okresów w życiu kobiety, jednak możesz zminimalizować odczuwany dyskomfort. Uzbrojona w wiedzę na temat funkcjonowania ciała, bez trudu pokierujesz sprawami tak, aby okres już nigdy nie rujnował Ci życia!
Nadęta jak balon? Nigdy więcej!
Przed miesiączką zazwyczaj każda z nas może zaobserwować lekkie podwyższenie wagi ciała i ogólne poczucie ciężkości. To wszystko za sprawą gromadzenia się wody w organizmie. Ciało jest napuchnięte, a wszystkiemu znowu winne są hormony.
Aby nie czuć się jak balon, już od początku cyklu ogranicz spożywanie soli. Szczególnie zwróć na to uwagę na tydzień przed planowaną miesiączką. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, co dodatkowo poteguje rangę problemu. Polecamy nie tylko ograniczenie stosowania zwyklej soli kuchennej, ale również czytanie etykiet gotowych produktów. W wielu z nich znajdziemy bowiem podstępny sód, który również nie sprzyja naszemu samopoczuciu.
Zamiast frytek i hamburgera wybierz więc talerz świeżych warzyw i np. danie z makaronu (najlepiej pełnoziarnistego lub żytniego- błonnik zasyci żołądek a Tobie będzie łatwiej opanować się przed podjadaniem). Do swojej codziennej diety dodaj też koniecznie natkę pietruszki, pomidory i seler (działanie moczopędne). Oczywiście nie zapominaj o piciu dużej ilości wody mineralnej ( z niskim poziomem Na+). Im więcej jej w siebie wlejesz, tym więcej Twoje ciało jej wydali. A Ty będziesz czuła się lekko i przyjemnie!
Innym sposobem na pozbycie się wody z organizmu są ćwiczenia fizyczne, które sprawią, że wypocisz część płynów. Zmobilizuj się do tego, aby codziennie intensywnie ćwiczyć przez co najmniej 30 min.
Niektóre tabletki antykoncepcyjne również pomagają ustrzec się przed niepożądanym efektem. Jeśli więc przedmiesiączkowa opuchlizna jest dość znaczna, zasięgnij porady specjalisty ginekologa lub endokrynologa.
Samodzielnie możesz sięgnąć po ziołowe herbatki moczopędne (np. z czarnego bzu) lub gotowe mieszanki ziołowe bez recepty np. Aqua Femin.
Przedmiesiączkowe niespodzianki
To chyba jedno z najgorszych utrapień kobiet, przed niemalże każdą miesiączką. Nie dość, ze mamy zmienny nastrój, to jeszcze martwimy się naszym wyglądem. Pożegnaj się z wypryskami raz na zawsze!
jeśli przed lub w trakcie trwania miesiączki pojawiają się na Twojej twarzy nieproszeni gości, winą można obarczyć androgeny, Ich podwyższony poziom wzmaga produkcję łoju, przez co na sórze pojawiają się wypryski. Jeżeli będziesz stosowała się do powyżej wymienionych zasad żywieniowych, ryzyko pogorszenia cery będzie niewielkie. Jednak, aby zminimalizować zagrożenie, już na tydzień przed miesiączką możesz stosować delikatne kremy do cery trądzikowej. Wybieraj preparaty antybakteryjne i nie zatykające porów. Picie naparu z wierzbowicy pomaga zmniejszyć łojotok skóry, dzięki czemu nawet włosy będą przetłuszczały się o wiele rzadziej.
Bolesne skurcze- zapomnij o nich!
Kobiety różnie reagują na bóle menstruacyjne. Dla jednym to jedynie lekki dyskomfort, dla innych istne cierpienie przez kilka dni. Bolesne skurcze mogą utrudniać życie, szczególnie gdy nie możesz pozwolić sobie na odpoczynek. Sięgnij wówczas po tabletki o działaniu nie tylko przeciwbólowym, ale także rozkurczowym np. Nospa. Możesz zacząc je zażywać już przed miesiączką, czyli nawet wtedy, gdy nie widać jeszcze wyraźnego krwawienia. Zadbaj też o ciepło, zakładaj dłuższe koszulki i cieplejsze majtki i skarpetki. Nie dopuść do przewiania i wyziębienia dolnych partii ciała, ponieważ prowadzi to do niebezpiecznych stanów zapalnych, które jednocześnie powodują zwiększony ból w czasie menstruacji.
Zwykle również tabletki antykoncepcyjne zmniejszają dolegliwości w czasie miesiączki. Nie dopuszczają bowiem do pogrubiania się wyściółki jamy macicy, więc w czasie menstruacji jest niewiele do złuszczania i skurcze nie występują.
Jeśli pomimo przyjmowania leków rozkurczających i przeciwbólowych dolegliwości nie zmniejszają się, koniecznie wybierz się do ginekologa. Bardzo bolesne miesiączki to często objaw endomeriozy.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.