Problem: nadmierna potliwość
Idziesz do nowej szkoły i ogarnia Cię stres? Boisz się, że znowu ktoś zauważy Twoje pocące się dłonie? Nie panikuj! Mamy dla Ciebie kilka cennych porad, które z pewnością pomogą Ci opanować tę uciążliwą dolegliwość.
Dłonie to wbrew pozorom bardzo ważna część naszego ciała, która w stopniu zbliżonym do wyglądu twarzy może decydować o naszej atrakcyjności. A co gorsza jego braku, kiedy za paznokciami czai się bród. Jednak o ile sprawy higieny są nam dobrze znane, o tyle nie wiele wiemy o walce z nadmierną potliwością dłoni.
Lekarze często bagatelizują problem, ponieważ nie uważają tego za chorobę, którą trzeba leczyć. Jednak dla osób żyjących w społeczeństwie, ten rodzaj zaburzeń jest wyjątkowo kłopotliwy. Bo jak tu podać komuś rękę, gdy cała ,,płynie”?!
Stres a potliwość
Potliwość to niestety jedna z reakcji na napięcie nerwowe. Jeśli więc mamy problem z mokrymi dłońmi, być może pomogą preparaty działające uspokajająco lub nawet zwykła herbatka z melisy.
Domowa kuracja
Przydatny w walce z nadmierną potliwością jest ocet jabłkowy. Mocz w nim rece kilka razy dziennie, a już po kilku zastosowaniach poczujesz różnicę!
Pomocne są też napary z ziół. Oto kilka przepisów:
1) Składniki:
– kłącze tataraku
– kłącze pięciornika kurzego
– korzeń arcydzięgla
– liść szałwii
Przygotowanie:
Zioła zalej wrzątkiem i odstaw na mały ogień na ok 2 min., nie pozwól by zioła się zagotowały! Odstaw miksturę do wychłodzenia i pij codziennie łyżkę naparu rozpuszczoną w szklance wody.
2) Składniki:
– ziele hyzopu
– kilka liści skrzypu polnego
– liście krwawnika
– kora dębu
Przygotowanie
Łyżkę mieszanki zaparz w 1 l wody i w tym wywarze mocz ręce przez kilka minut. Zabieg powtarzaj 2 razy dziennie.
Zabieg chirurgiczny
Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie można skorzystać z zabiegu chirurgicznego ograniczania potliwości. Operacja odbywa się endoskopowo i poleca na przecinaniu odpowiednich zwojów nerwowych usytuowanych w konkretnych międzyżebrzach. To właśnie one odpowiadają za nadmierną potliwość. Lekarzom towarzyszą fizycy, którzy użyczają kamerę termowizyjną, dzięki której wiadomo, który ner trzeba przeciąć.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.