Demakijaż twarzy
Skóra twarzy jest stale wystawiana na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego potrzebuje szczególnej uwagi i troski. Oczywiste jest, że należy chronić twarz przed promieniami słonecznymi czy zimnem. Niestety nie tak oczywisty jest być może najważniejszy element codziennie pielęgnacji – demakijaż.
Po całym dniu, na skórze zbiera się warstwa brudu, który przez cały dzień osadzał się na twarzy. Ponadto, makijaż zapycha pory i niezmywanie go lub niedomywanie powoduje, że skóra nie odpoczywa i nie regeneruje się. Im częściej o tym zapominamy, tym wyższe ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, podrażnień oraz alergii. Warto też zwrócić uwagę na ruchy, które wykonujemy przy zmywaniu twarzy – niepotrzebne i nadmierne naciąganie skóry może bowiem pogłębić zmarszczki.
Pierwszą zasadą dobrego demakijażu jest czas – szybkie wykonywanie go sprzyja tarciu i rozciąganiu skóry. Do zmywania makijażu nie powinno podchodzić się jak do kary, lecz potraktować go jako moment relaksu dla siebie i swojej skóry. Powolne ruchy rozmasują napięte mięśnie i pozwolą na dogłębne oczyszczenie. Twarz powinno się „podzielić” na 3 strefy, z których każda wymagać będzie innych ruchów. Warto stosować się do nich w przypadku wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych twarzy, a nie tylko demakijażu.
Demakijaż – Usta
Zmywanie makijażu należy rozpocząć od dwóch najbardziej kolorowych obszarów – oczu i ust. Nasączony płynem bądź emulsją płatek kosmetyczny przykładamy do ust i dociskamy przez chwilę. Następnie trzemy delikatnie, pamiętając, aby wykonywać ruchy do środka ust – odwrotny kierunek sprawi, że kosmetyk zostanie niepotrzebnie rozmazany w stronę policzków.
Demakijaż – Oczy
Oczy są najbardziej wrażliwą częścią twarzy, ponieważ skóra wokół nich jest najcieńsza. Demakijaż tego obszaru powinien być więc szczególnie delikatny. Zmywanie oczu również rozpoczynamy od przyłożenia nasączonego emulsją płatka kosmetycznego i przytrzymania go – dzięki temu preparat do demakijażu zwiąże się z zanieczyszczeniami na skórze i rozpuści kosmetyk. Po chwili można ostrożnie pociągnąć w dół – czynność należy powtórzyć trzy lub cztery razy, w zależności od potrzeb. W przypadku dolnej powieki istotne jest, aby zamiatać ją od kącika zewnętrznego w kierunku nosa – ten sposób uchroni przed nadmiernym rozciąganiem skóry, a w przyszłości przed powstawaniem zmarszczek wokół oczu, tzw. „kurzych łapek”.
Demakijaż – Twarz
Zmywanie twarzy zaczynami od szyi – najpierw wykonujemy ruchy ku górze, a następnie w stronę ucha. Zmywanie ku dołowi rozciągnie delikatną skórę szyi i sprzyjać będzie gorszej kondycji skóry tych obszarów w późniejszym wieku. Brodę i policzki należy zmywać w tym samym kierunku – ku górze i na boki. Zasada pozostaje ta sama również w przypadku nosa i czoła – zmywa się je zawsze rozpoczynając od dołu i prowadząc wacik w górę.
Gdy makijaż już jest wstępnie usunięty, można przystąpić do drugiego, właściwego mycia. Na tym etapie dobrze jest zwilżyć delikatnie twarz oraz dłonie. Preparat oczyszczający należy nałożyć na ręce i docisnąć do twarzy. Następnie za pomocą kolistych ruchów wmasować preparat w twarz, ponownie przesuwając od dołu, ku górze.
Istotne jest, aby pamiętać, że demakijaż nie obejmuje kompletnej rutyny pielęgnacyjnej. Stanowi on zaledwie bazę dla kolejnej czynności – nawilżania. Nakładając i wmasowując krem należy wykonywać te same ruchy, co przy demakijażu. Takie zabiegi pozwolą skórze zachować elastyczność na dłużej i będą przeciwdziałać negatywnemu działaniu grawitacji.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.