Niebezpiecznie odmrożenia
Odmrożenia to temat bardzo aktualny, zwłaszcza, że w tym roku zima nas zdecydowanie nie oszczędza. Mimo, że mamy już za sobą pierwsze mrozy, według prognoz synoptyków- kolejne jeszcze przed nami. Jak dbać o skórę? Jak uchronić się przed odmrożeniami? I wreszcie, co zrobić, gdy już doszło do przemarznięcia kończyn? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.
Czym są właściwie odmrożenia?
Odmrożenia to uszkodzenia tkanek spowodowane działaniem niskiej temperatury powietrza. Narażeni na nie jesteśmy szczególnie zimą, przy silnym wietrze i wilgotnym powietrzu. Co ciekawe, do odmrożenia kończyn może dojść nie tylko gdy na dworze mamy -10 C. Wazną rolę odgrywa indywidualna wrażliwość na zimno. Odmrożenia mogą wystąpić nawet przy kilku stopniach powyżej )C, w przypadku pozostawania przez dłuższy czas bez ruchu w wilgotnym powietrzu.
Co powinniśmy szczególnie chronić?
Na odmrożenia najbardziej narażone są partie ciała o zwolnionym i utrudnionym krążeniu krwi i chłonki, a więc: palce rąk i nóg, nos, policzki i małżowiny uszne.
Ochrona i pielęgnacja
Zimą powinniśmy ograniczyć używanie kremów nawadniających skórę, na rzecz preparatów nawilżających i natłuszczających jednocześnie. Czytajmy więc dokładnie wszelkie ulotki i informacje zamieszczone na kosmetyku- zwykle producent informuje, czy krem nadaje się do użytkowania zimą. Jeśli takiej informacji nie znaleźliśmy, lepiej zasięgnąć porady farmaceuty.
Przed każdym wyjściem na dwór smarujmy wrażliwe miejsca odpowiednim kremem, który zapewni nam barierę ochronną. Warto zainwestować również w ciepłe rękawiczki- te o jednym palcu lepiej spełniają swoje zadanie, ponieważ mamy możliwość pocierania i ruszania palcami, przez co polepszamy krążenie krwi. Warto zwrócić też uwagę na buty, źle dobrany rozmiar (za mały) lub uciskający fason (kozaczki z tzw. ,,noskami”) mogą być prawdziwym utrapieniem. Kupując łyżwy lub obuwie narciarskie lepiej wybrać but przynajmniej o pół rozmiaru większy od tego, który nosimy na co dzień. Dzięki temu w razie potrzeby będziemy mogli założyć wełnianą skarpetę. Mierząc but, zwróć uwagę czy możesz swobodnie poruszać palcami stóp.
Zmarznięte kończyny- pierwsza pomoc!
Jeśli Twoje dłonie są zmarznięte, zaczerwienione i towarzyszy temu lekki ból, możesz obawiać się, ze to odmrożenia. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie uciskające części odzieży. Szybką ulgę przyniesie kąpiel w ciepłej wodzie. Nie mocz jednak rąk od razu w bardzo wysokiej temperaturze, gdyż to jeszcze bardziej zwiększy ból, a naczynka mogą nieestetycznie popękać. Lepiej zanurz dłonie wpierw w chłodnej wodzie i stopniowo dolewaj coraz cieplejszej. Wykonuj ruchy czynne i bierne. Możesz też poprosić drugą osobą o delikatne rozcieranie Twoich rąk- to przyspieszy krążenie krwi.
Następnie pora na dokładne osuszenie rąk ręcznikiem. Jeśli ból i uczucie chłodu minęło, wystarczy, ze posmarujesz dłonie tłustym, odżywczym kremem. W cięższych przypadkach, po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą możesz oczyścić skórę benzyną lub spirytusem i nałożyć opatrunek z maści tranowej albo ichtiolowej. Jeśli objawy nie ustępują, a na skórze pojawiły się pęcherzyki, konieczne będzie podjęcie leczenia pod kontrolą lekarza!
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.