Pielęgnacja cery trądzikowej
O tym jaką zmorą mogą być pryszcze, wie wielu z nas. I choć o trądziku napisano już wiele książek, temat ten ciągle nie jest wystarczająco zgłębiony. Naukowcy prowadzą badania i z biegiem czasu obalają poprzednio głoszone tezy, Co tak naprawdę szkodzi, a co pomaga w walce z trądzikiem? Specjalnie dla Was, bezlitośnie obnażamy prawdy i mity o trądziku!
Częste mycie pomaga- Mit
Aby cera była dobrze oczyszczona nie trzeba jej myć kilka razy dziennie. Wręcz przeciwnie, oczyszczanie skóry powinno odbywać się maksymalnie 2 razy dziennie, chyba, że w ciągu dnia uprawiamy sport i musimy po prostu się umyć. Zbyt częste mycie twarzy (3-4 razy dziennie) prowadzi do jej przesuszenia i podrażnienia. Zamiast oczyszczać skórę z serum, będziemy niepotrzebnie pobudzać gruczoły łojowe. Skóra będzie się bronić i w efekcie czego, wytwarzać jeszcze więcej łoju.
Solarium wyleczy trądzik- Mit
Słońce i solarium, co prawda chwilowo poprawiają stan cery, jednak przy dłuższym stosowaniu mogą trądzik jedynie nasilić. Podobnie jak to jest w przypadku zbyt częstego mycia, skóra pod wpływem promieni UV wysusza się, a zaskórniki (które tylko chwilowo ,,schowały” się pod skórą) i tak wyjdą. W efekcie czego, możemy jeszcze bardziej pogorszyć stan naszej cery.
Trzeba używać kosmetyków tylko do cery trądzikowej- Prawda
Dobre kosmetyki do cery trądzikowej mają specjalnie opracowany skład, który hamuje trądzik i łagodzi już istniejące wykwity. Nie należy stosować kosmetyków do cery normalnej, chyba, że dokładnie zapoznamy się z ich składem. To, co służy naszej mamie, czy siostrze, niekoniecznie musi pomóc nam. Wiele popularnych kosmetyków do cery normalnej, czy nawet preparatów przeznaczonych dla dzieci (np. krem Bambino) zawierają w swoim składzie popularne ,,zapychacze” (np. parafinę), które zapchają pory skóry i spowodują powstawanie nowych pryszczy. Najlepiej więc trzymajmy się zaleceń dermatologa i używajmy specjalnych kosmetyków.
Niektóre szampony pogarszają cerę- Prawda
Choć nie zostało to naukowo udowodnione, wiele kobiet, które bacznie obserwuje stan swojej cery, skarży się, że po użyciu niektórych szamponów stan skóry ulega znacznemu pogorszeniu. Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością niektóre szampony zawierają substancje, które zapychaja pory skóry. A przecież myjąc włosy, szampon spływa nam także po twarzy. Skoro niektóre żele i płyny do mycia twarzy potrafią zapchać pory, to szampon działa tu na tej samej zasadzie. Drugim wytłumaczeniem tego zjawiska może być nadwrażliwość na niektóre substancje szamponów lub alergia. Stosując nowe szampony zwracajmy więc uwagę nie tylko na wygląd naszych włosów, ale też na stan skóry.
Trądzik to dotyczy tylko nastolatków- Mit
Niestety trądzik to zmora nie tylko nastolatków. Współcześnie coraz więcej osób zmaga się z tą przykrą dolegliwością aż do 30 roku życia. Występuje też trądzik tzw. starczy, który zwykle jest efektem zaburzeń hormonalnych. Jeśli więc nie jesteś już nastolatkiem, a nadal Twoją twarz szpecą pryszcze i zaskórniki, pomocy powinieneś szukać u endokrynologa.
Trądzik można odziedziczyć w genach- Prawda
Jeżeli Twoja mama i babcia miały poważne problemy z trądzikiem, niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty też będziesz miała ten sam problem. Patogeneza trądziku jest złożona i jeszcze nie do końca poznana, lecz z obserwacji lekarzy wynika, że problem ten może być dziedziczny, choć nie jest to regułą.
Kosmetyki z alkoholem pomagają pozbyć się wyprysków- Mit
Niegdyś do walki z trądzikiem były używane preparaty z alkoholem. Dziś już odchodzi się od tych metod, na rzecz bardziej nowoczesnych kosmetyków. Mają one równie silne działanie bakteriobójcze, jednak nie przesuszają skóry.
Peeling wzmaga trądzik- Mit
Zbyt agresywne zabiegi mogą, co prawda wzmagać trądzik, lecz prawidłowo wykonany peeling na pewno poprawi stan naszej cery. Peeling jest przydatny w walce z trądzikiem, ponieważ odtyka zatkane łojem pory. Stosuj jednak peeling enzymatyczny zamiast mechanicznego, ponieważ jest o wiele bardziej delikatny.
Antybiotyk wyleczy trądzik- Prawda/ Mit
Kuracje antybiotykowe (doustne i w postaci maści do stosowania zewnętrznego) niektórym osobom pomagają wyleczyć trądzik. Dlatego wielu dermatologów, jako pierwszą ścieżkę leczenia, proponuje właśnie kurację antybiotykową. Jednak jak pokazuje życie, nie wszystkim sposób ten pomaga. Jeśli trądzik ma ścisłe podłoże hormonalne, antybiotyki mogą jedynie poprawić stan skóry na pewien okres czasu.
Antykoncepcja dobra w walce z trądzikiem- Prawda/ Mit
Antykoncepcja może okazać się pomocna w walce z trądzikiem, ale tylko i wyłącznie jeśli jest stosowana po uprzednio wykonanych badaniach hormonalnych! Tylko znając poziom hormonów w organizmie, lekarz wyregulować zaburzenia i podać hormony w postaci tabletek antykoncepcyjnych. Bez zrobienia badań, pigułki antykoncepcyjne mogą jedynie jeszcze bardziej zakłócić gospodarkę hormonalną. Ostrożnie powinno stosować się też popularne tabletki antykoncepcyjne Syndi (dawne Diane 35), ponieważ jest to lek starej generacji i w wielu przypadkach po odstawieniu tabletek trądzik powraca ze wzmożoną siłą.
Stres powoduje trądzik- Prawda
Stres jest istotną, choc nie do końca poznaną przyczyną trądziku. W sytuacji stresowej organizm produkuje więcej hormonów prolaktyny i nadnerczy, które regulują pracę jajników. Zaburzenia w pracy jajników mogą skutkować właśnie trądzikiem.
Czekolada i ostre potrawy powodują pryszcze- Prawda/Mit
Naukowcy mają sprzeczne opinie odnośnie wpływu czekolady w diecie na trądzik. Jedni twierdzą, że czekolada nie szkodzi, a wręcz pomaga, ponieważ podnosi poziom serotoniny w organizmie, a to wpływa korzystnie na cerę. Inni są zdania, że czekolada jest czynnikiem silnie alergizującym, przez co niektóre osoby powinny jej unikać. Można usłyszeć także opinie, że czekolada sama w sobie nie jest zagrożeniem, szkodliwy dla naszej cery jest za to niewłaściwy sposób odżywiania (zbyt dużo słodyczy i źle zbilansowana dieta). Nasza rada? Zwróć uwagę, aby Twoja dieta była odpowiednio dobrana i zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze. A jeśli chodzi o czekoladę, jedz ją w umierza i obserwuj reakcje swojej cery.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.