Higiena intymna
Higiena okolic intymnych jest szczególnie ważna dla każdej kobiety bez względu na wiek. I to nie tylko ze względów estetycznych, ale także i zdrowotnych. Około 75% kobiet chociaż raz w życiu cierpiało na infekcję okolic intymnych. Stan zapalny zwykle wywołują drożdżaki Candida i jest to popularnie zwana grzybica pochwy lub/i zewnętrznych narządów płciowych.
Czym się objawia?
Charakterystycznymi objawami grzybicy okolic intymnych jest uczucie swędzenia, świąd i pieczenie. Uciążliwe objawy nasilają się zwłaszcza podczas oddawania moczu lub współżycia.
Co robić, gdy już cię dopadło?
Przede wszystkim nie bagatelizuj problemu! Nie wierz też w żadne domowe sposoby walki z grzybicą. Owszem, przemywanie skóry naturalnym kefirem może przynieść chwilową ulgę ( ze względu na zawartość pałeczek kwasu mlekowego), ale na pewno nie usunie skutecznie problemu. Dlatego warto udać się do lekarza ginekologa, który przepisze odpowiednie preparaty, a także ma możliwość przeprowadzenia badania bakteriologicznego ( w celu ustalenia rodzaju zakażenia). Leki antygrzybiczne najczęściej przepisywane przez lekarzy to globulki dopochwowe lub maści do stosowania zewnętrznego.
Jeśli jesteś np na urlopie i nie masz możliwości konsultacji z lekarzem, zajrzyj do najbliższej apteki i poproś farmaceutę o przeciwgrzybiczny lek bez recepty np Clotrimazolum lub Tantum Rosa.
Co zrobić, by problem nie nawracał?
Przede wszystkim zadbaj o czystość okolic intymnych. Nie oznacza to jednak, ze masz co chwilę się podmywać. Nadmierna higiena intymna również nie jest wskazana, ponieważ wypłukuje naturalną florę bakteryjną. Najlepiej oczyszczać skórę podczas codziennego prysznicu. Do mycia używaj specjalnych płynów do higieny intymnej, których odczyn ph 5,5 jest najbardziej zbliżony do środowiska pochwy. Taki odczyn jest zabójczy dla większości bakterii, więc możesz spokojnie zrezygnować ze stosowania tradycyjnego mydła, które jest zbyt silne i tylko niepotrzebnie może podrażnić skórę. Do mycia okolic intymnychnie używaj również gąbki ani myjki, ponieważ resztki bakterii mogą pozostać na ich powierzchni.
W trakcie miesiączki możesz dodatkowo używać jednorazowych chusteczek do higieny intymnej, które pomogą Ci utrzymać uczucie świeżości. Są też niezastąpione podczas długich podróży.
Aby zminimalizować ryzyko zakażeń grzybiczych, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
– ostrożnie korzystaj z publicznych toalet, a jeśli to możliwe zrezygnuj z bezpośredniego dotykania deski klozetowej (możesz poratować się papierem toaletowym lub specjalnymi papierowymi podkładkami)
– nie pożyczaj ręczników ani bielizny
– jeśli już dopadła Cię grzybica pochwy, do wycierania okolic intymnych używaj osobnego ręcznika
– nie przymierzaj bielizny i kostiumów kąpielowych na gołe ciało
– w trakcie kuracji antybiotykiem, pamiętaj o zakupie preparatu z pałeczkami kwasu mlekowego- wyjałowiony i osłabiony organizm jest bardziej poddatny na infekcje
– noś przewiewną bieliznę wykonaną z naturanych tkanin (szczególnie podczas upałów- ciepło i wilgoć to doskonałe warunki do rozwoju bakterii)
– pamiętaj, ze korzystanie z sauny, basenu czy solarium to czynniki ryzyka
Uwaga!
O infekcji grzybiczej okolic intymnych powinnaś poinformować również swojego partnera. Mężczyźni zazwyczaj nie odczuwają dolegliwości grzybiczych, jednak pozostają zarażeni. Jeśli zatem współżyjesz ze swoim partnerem, on również powinien poddać się kuracji antygrzybicznej. W przeciwnym razie możesz ciągle się od niego zarażać.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.